Forum Piłka Nożna Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Celtic Glasgow

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Piłka Nożna Strona Główna -> Kluby piłkarskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Damianox
Admin



Dołączył: 11 Sty 2008
Posty: 60
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Jędrzychowice

PostWysłany: Pon 20:25, 14 Sty 2008    Temat postu: Celtic Glasgow

Zawodnicy

Skład zespołu - sezon 2007/08
Bramkarze

1. Artur Boruc
21. Mark Brown
47. Michael McGovern
Obrońcy

2. Andreas Hinkel
3. Lee Naylor
5. Gary Caldwell
6. Dianbobo Balde
12. Mark Wilson
17. Steven Pressley
24. Jean Perrier-Doumb
41. John Kennedy
44. Stephen McManus
48. Darren O'Dea
Pomocnicy

8. Scott Brown
11. Paul Hartley
15. Evander Sno
18. Massimo Donati
20. Ji̙í JaroÄĹĄĄÄ‚„‚­k
25. Shunsuke Nakamura
46. Aiden McGeady
53. Simon Ferry
Napastnicy

7. Maciej Żurawski
10. Jan Vennegoor of Hesselink
14. Derek Riordan
27. Scott McDonald
33. Chris Killen
Historia Klubu

Historia klubu zaczęła się w małej kaplicy im. Świętej Marii przy East Rose Street we wschodniej części Glasgow. Obecnie ten kościółek znajduje się na Forbes Street.
Brat Walfrid ksiądz parafii im. Św. Marii wraz ze Szkotami jak i rodowitymi Irlandczykami 6 października 1887 r. postanowili założyć katolicki klub piłkarski.
Jako cel działalności klubu zapisana zostaje walka z biedą panującą na ulicach East Endu, dzielnicy Glasgow.

28 maja 1888 roku Celtic w pierwszym swoim oficjalnym „towarzyskim” (pierwszy ligowy sezon w Szkocji zainaugurowano w 1890 roku) meczu na Celtic Park pokonuje Glasgow Rangers 5:2. Mecz tych obu drużyn ściągnęła na stadion ogromną publiczność.

Celtic w szybkim tempie zyskiwał coraz więcej fanów. Całe miasto Glasgow zostało podzielone na sympatyków Celticku i Rangersów, którzy w wyraźny sposób identyfikowali się ze swoimi ukochanymi drużynami. Celtic stał się pasją i sensem życia wielu ludzi.

W swoim pierwszym sezonie (1889r.) Celtic dochodzi do finału Pucharu Szkocji, przegrywa jednak z Lanark FC, jednakże udaje się wywalczyć inne trofeum, w ręce Celtów, po zwycięstwie 6:1 nad Cowlairs, trafia lokalny Puchar Północno-Wschodni.

Zespół rósł w siłę.. w szeregi klubu wstępowali nowi, młodzi i bardzo utalentowani piłkarze.

3 lata po przegranym meczu Lanark FC Celtic wywalczył pierwszy Puchar Szkocji w swojej historii, w finale na Ibrox Park zwyciężył Queens Park Glasgow 5:2, kilka miesięcy później klub przenosi się na nowy stadion - ten, na którym rozgrywa mecze do dziś.

Te osiągnięcia sprawiły, że Celtic miał swoich fanów już wielu miejscach w kraju.
W szeregi klubu dołączyli najlepsi piłkarze młodego pokolenia. W 1893 roku piłkarze biało-zielonego klubu zdobyli pierwszy tytuł mistrzowski.

Zyski z prowadzenia klubu były coraz większe, coraz więcej ludzi przychodziło na mecze. W 1897 r. klub staje się prywatną spółką, a Willie Malley zostaje mianowany pierwszym sekretarzem i menadżerem.

W kraju panował wielki szał na punkcie The Bhoys. Żaden klub nie był w stanie zatrzymać biało – zielonych piłkarzy. W latach 1905-1910 Celtic triumfuje w lidze sześć razy pod rząd.

W 1907 roku kibice The Bhoys byli świadkami ogromnego sukcesu swojego klubu. Celtic jako pierwszy klub piłkarski zdobywa "podwójną koronę" – mistrzostwo i puchar kraju, to osiągnięcie powtarza w kolejnym sezonie.

W latach 1914-17 fani Celticku mogli być dumni ze swojego klubu. W tych latach The Bhoys zdobywają cztery razy z rzędu Scottish Premier League.

Niestety po tych wspaniałych osiągnięciach Celtic przez 20 lat nie zdobył żadnego trofeum.

Dopiero w 1937 roku Celtic na stadionie Hampden Park pokonuje Aberdeen FC w finale Pucharu Szkocji. Był to ogromny sukces. Odrodzenie The Bhoys zobaczyło ponad 146 tysięcy kibiców. Do dziś na żadnym stadionie w europie nie zasiadło tylu kibiców.

Już dwa lato po ostatnim sukcesie znów było głośno o piłkarzach The Bhoys. A to za sprawą zwycięstwa nad Evertonem (1-0) w finale Pucharu Imperium. Rok później z klubem pożegnał się szkoleniowiec Jimmy McStay, a zastąpił go były piłkarz i kapitan Celticku Jimmy McGrory.

Od roku 1941 do 1953 fani Celticku znów mieli powody do smutku. A to dla tego, że w tych latach Celtic nie zdobył żadnego trofeum. Jednak w 1953 roku Celtic pokonuje Hibernian Edynburg 2:0 w finale Pucharu Koronacyjnego, ustanowionego, żeby uświetnić obchody koronacji królowej Elżbiety II, w turnieju biorą udział najlepsze drużyny Anglii i Szkocji.

The Bhoys przez następne lata trzymał się w czołówce ligowej stawki. Dopiero w 1956 roku po 10 latach prób Celtic zdobywa Puchar Ligi Szkockiej, w finale Patrick Thistle Glasgow zostaje pokonane 3:0. W 1957 roku Puchar Ligi znowu trafia w ręce The Bhoys po zwycięstwie nad Glasgow Rangers 7:1.

Na początku lat sześćdziesiątych Celtic debiutuje w Europejskich Pucharach. Już w 1964 roku Celtic po raz drugi gra w Europejskich Pucharach i dochodzi aż do półfinału, ale przegrywa z MTK Budapeszt 3:4. Rok po sukcesie na europejskich stadionach Jock Stein zastępuje Jimmy’ego McGrory`ego na stanowisku menadżera. Wspaniały debiut nowemu szkoleniowcowi sprezentował Billy McNeill, właśnie tez zawodnik w końcówce finałowego meczu o Pucharu Szkocji zdobywa piękną bramkę z główki i Celtic pokonuje Dunfermline 3:2.

W 1966 roku po raz pierwszy od 12 sezonów Celtic zdobywa mistrzostwo, dochodzi też do półfinału Pucharu Zdobywców Pucharów, jednak tam przegrywa z Liverpoolem 1:2.

Rok później Celtic przeżywa swój najwspanialszy sezon w historii klubu. The Bhoys zdobywa wszystko, co było do zdobycia, zwycięża w lidze, zdobywa Puchary – Ligi, Szkocji oraz Glasgow. 25 maja dochodzi do kulminacji sezonu – na EstĂĄdio Nacional w Lizbonie w finale Pucharu Europy "The Bhoys" w znakomitym stylu pokonują Inter Mediolan 2:1, ofensywna gra Celticku tryumfuje nad stylem catenaccio, Celtic staje się pierwszym klubem z Wysp Brytyjskich, który zdobywa to trofeum.

Trzy lata po wspaniałym sezonie Celtic znów znajduje się w finale Pucharu Europy, jednak przegrywa po dogrywce 1:2 z Feyenoodem Rotterdam.

W 1974 roku Celtic zdobywa dziewiąty tytuł mistrzowski z rzędu, jednocześnie drużyna wyrównuje rekord świata w ilości trofeów mistrzowskich.
W 1978 roku Billy McNeill – kapitan drużyny "Lwów z Lizbony" z 1967 zastępuje na stanowisku menedżera Jocka Steina, podczas 12-letniej kadencji tego szkoleniowca klub zdobył 25 trofeów – Puchar Europy, 10 razy mistrzostwo Szkocji, 8 razy Puchar Szkocji i 6 razy Puchar Ligi Szkockiej.

Już rok po objęciu stanowiska szkoleniowca przez Billy’ego McNeilla klub zdobywa kolejne mistrzostwo.

W 1986 roku Celtic był w bardzo trudnej sytuacji. Celtic w lidze przegrywał o 3 punkty z Hearts. O tym, że The Bhoys zdobyli tytuł mistrzowski zadecydował bilans bramek. Hearts w ostatnim meczu sezonu przegrywa z Dundee FC 0:2, Celtic wykorzystał porażkę swego rywala i wygrywając z St Mirren FC 5:0 zdobył mistrzostwo. The Bhoys zdobywa tytuł mistrzowski z minimalną przewagą nad drugim zespołem (3 bramki).

W 1988 roku biało – zieloni sięgnęli po "podwójną koronę", którą ostatni raz udało się zdobyć 11 lat temu. (35. tytuł mistrzowski i 28. Puchar Szkocji)

3 lata później działacze klubu zwolnili Billego McNeilla a jego stanowisko obejmuje Liam Brady. Tym samym Brady jest pierwszym menadżerem, który nigdy nie był zawodnikiem klubu.

Celtic jednak nie grał za dobrze, dlatego Bradny pożegnał się z klubem a jego miejsce zajął były piłkarz Celtów Lou Macari`ego.

W 1994 roku klub znalazł się w bardzo ciężkiej sytuacji finansowej. Przed bankructwem ratuje go dopiero przejęcie przez biznesmena i kibica Celticku, Fergusa McCann’a, zarząd, powiązany zależnościami rodzinnymi zastąpiono nowym. McCann przyjmuje 5-letnią strategię rozwoju klubu, wkrótce dokonana zostaje emisja akcji, zakończona pełnym sukcesem, do kasy klubu wpływa 14 milionów funtów – okazuje się to być najbardziej udana emisja akcji klubu piłkarskiego na Wyspach Brytyjskich.
Częścią planu była renowacja Celtic Park. Do czasu ukończenia prac budowlanych na swoim stadionie, Celtic rozgrywał mecze na Hampden Park.
W 1995 r. do użytku zostało oddany bardzo nowoczesny Parkhead, który mógł pomieścić 60 800 ludzi.
Także w tym roku Celtic zdobył pierwsze od 1989 roku trofeum - Puchar Szkocji, po zwycięskim meczu z Airdrie 1-0.

W 1997 roku w klubie zaszły pewne zmiany na ławce trenerskiej. Z klubem pożegnał się Tommy Burns, a jego miejsce zajął Wima Jensena były piłkarz Feyenoordu. Już w pierwszym sezonie w klubie Jensen zdobywa Puchar Ligi Szkockiej.
To za kadencji Jansena na Celtic Park sprowadzony został za 650 tys. funtów Henrik Larsson.

Rok później Celtic na czele z Jensenem zdobywa pierwszy od 1988 tytuł mistrzowski. Jednak na krótko po tym sukcesie odchodzi i zostaje zastąpiony przez Josefa Venglosa - Słowaka z ogromnym doświadczeniem międzynarodowym.

W kwietniu 1999 roku z klubu odchodzi Fergus McCann, a dyrektorem wykonawczym zostaje były menadżer British AeroSpace - Allan McDonald.
Później z klubu odchodzi Venglos i zastąpiony zostaje przez byłego reprezentanta Anglii - Johna Barnesa. W ostatnich latach w klubie zaszło dużo zmian, także na stanowisku dyrektora sportowego, gdzie znalazł się Kenny Dalglish.

W 2000 roku Barnes rezygnuje ze stanowiska po porażce z Inverness Caledonian Thistle w Pucharze Szkocji. Do końca sezonu sprawy klubu przejmuje Dalglish, pod jego wodzą Celtic finiszuje 21 punktów za Rangersami, latem w klubie pojawia się Martin O`Neill – menadżer o znakomitej reputacji, pracujący dotąd w wielu klubach angielskich, już niebawem Irlandczyk w pełni przejmuje kontrolę nad drużyną, a w serca fanów wstępuje nowe nadzieja.

W 2001 roku Celtic na 5 meczów przed końcem sezonu zapewnia sobie tytuł. W tym samym sezonie Henrik Larsson zdobywa niesamowitą liczbę 53 bramek (w lidze i pucharach), co zapewnia mu nagrodę "Złotego Buta" dla najlepszego strzelca w Europie.
Rok później The Bhoys ponownie wygrywają ligę jednak przegrywają finał Pucharu Szkocji z Glasgow Rangers. 12 miesięcy później biało – zieloni pod wodzą Martina O`Neilla dochodzą do finału Pucharu UEFA, gdzie po dramatycznym meczu i dogrywce przegrywają z FC Porto 2:3.

Rok później Celtic zdobywa kolejny tytuł Mistrza Szkocji, a Henrik Larsson nie decyduje się na przedłużenie kontraktu i odchodzi za darmo do FC Barcelony.

W 2005 roku Martin O`Neill zrezygnował z pracy na Parkhead z powodu ciężkiej choroby żony. 1 maja tego samego roku jego posadę przejmuje Gordon Strachan. Latem tego samego roku do klubu przychodzą dwaj Polacy - Maciej Żurawski (z Wisły Kraków) oraz Artur Boruc (z Legii Warszawa).

W 2006 roku Celtic odpada z Pucharu Szkocji po przegranym meczu z 2 ligowym zespołem Clyde FC. W tym samym roku The Bhoys zdobywają Puchar Ligi Szkockiej po wygranym meczu z Dunfermline 3:0. Ten rok był udany dla Celtów. Mistrza Szkocji został zdobyty na 7 kolejek przed końcem rozgrywek po meczu z drugą wtedy drużyną w tabeli - Hearts, wygranym 1:0, jedyną bramkę zdobył Walijczyk John Hartson.
W tym samym roku Celtic awansował do pucharowej rundy rozgrywek Ligi Mistrzów po zwycięstwie nad Manchesterem United 1:0.

W 2007 roku Celtic po historycznym awansie do 1/8 fianłu Ligi Mistrzów, ulega na wyjeździe AC Milanowi, przegrywając po dogrywce 1:0. Pierwszy mecz zakończył się wynikiem 0:0 i Celtic odpada z Ligi Mistrzów.
W 34. kolejce Scottish Premier League, po wyjazdowym zwycięstwie nad Kilmarnock (2:1), Celtic zdobywa 41. tytuł Mistrza Szkocji (na cztery kolejki przed końcem).
26 maja Celtic zdobywa 34. Puchar Szkocji, w meczu z Dunfermline - 1:0.

Sukcesy

Sukcesy międzynarodowe

Finał Pucharu UEFA (1 raz):
2003

Puchar Mistrzów (1 raz):
1967

Sukcesy krajowe

Mistrzostwo Szkocji (41 razy):
1893, 1894, 1896, 1898, 1905, 1906, 1907, 1908, 1909, 1910, 1914, 1915, 1916, 1917, 1919, 1922, 1926, 1936, 1938, 1954, 1966, 1967, 1968, 1969, 1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1977, 1979, 1981, 1982, 1986, 1988, 1998, 2001, 2002, 2004, 2006, 2007

Puchar Ligi Szkockiej (13 razy):
1957, 1958, 1966, 1967, 1968, 1969, 1970, 1975, 1983, 1998, 2000, 2001, 2006

Puchar Szkocji (33 razy):
1892, 1899, 1900, 1904, 1907, 1908, 1911, 1912, 1914, 1923, 1925, 1927, 1931, 1933, 1937, 1951, 1954, 1965, 1967, 1969, 1971, 1972, 1974, 1975, 1977, 1980, 1985, 1988, 1989, 1995, 2001, 2004, 2005

Finał Pucharu Ligi Szkockiej (13 razy):
1965, 1971, 1972, 1973, 1974, 1976, 1977, 1978, 1984, 1987, 1991, 1995, 2003

Inne sukcesy

Tennents` Sixes (1 raz):
1992

Coronation Cup (1 raz):
1953

Empire Exhibition Trophy (1 raz):
1938

Scottish League Commemorative Shield (2 razy):
1905, 1910

Saint Mungo Cup (1 raz):
1951

Drybrough Cup (1 raz):
1974
Śpiewnik kibica


Grand Old Team - The Celtic Song

Hail Hail, The Celts are here,
What the hell do we care,
What the hell do we care,
Hail Hail, The Celts are here,
What the hell do we care now ...
For its a Grand Old Team to play for,
For its a Grand Old team to see,
And if you know the history,
Its enough to make your heart go,
NINE-IN-A-ROW
We don`t care what the animals say,
What the hell do we care,
For its all we know,
Is that there going to be a show,
And the Glasgow Celtic will be there.

The Fields of Athenry - A New Favourite

By a lonely prison wall, I heard a young girl calling
"Michael they are taking you away
For you stole Trevaillians corn
So the young might see the morn
It`s so lonely `round the Fields of Athenry”
Low lie the Fields of Athenry
Where once we watched the small free birds fly
Our love was on the wing
We had dreams and songs to sing
It`s so lonely `round the Fields of Athenry
By lonely prison wall I heard a young man calling
"Nothing matters Mary when you`re free
`Gainst the famine and the crown
I rebelled, they cut me down
Now you must raise our child with dignity."
By lonely harbour wall, she watched the last star falling
As the prison-ship sailed out against the sky
But she`ll live and hope and pray
For her love in Botany Bay
It`s so lonely `round the Fields of Athenry

Over and Over

O-ver and O-ver, we will follow you
O-ver and O-ver, we will see you through
We are Celtic supporters, faithful through and through,
and over and over, we will follow you.
If you go to Germany, you will see us there,
France or Spain its all the same,
We`ll go any where,
We`ll be there to cheer you,
as you travel round,
you can take us anywhere, we`ll won`t let you down
If you go to Lisbon, we`ll go once again,
In Zaire ye`ll find us there calling out your name,
when you need supportin`, you will always know,
we`ll be right there with you, every where you go.

Lisbon Lions

On A Hot Day In May, Twenty Five Years Today, We Set Off On Our Now Famous Trail, We Had Barrels Of Stout When We First Started Out And A Rake Of Escudoes For Bail.

At Right Back Was Jim Craig, A Notorious Taig, He`d Pull Your Teeth Out Without Even Trying, Tommy Gemmill, Of Course, He Could Kick Like A Horse, Scored The Goal For The Lisbon Lions.

There Was Wee Wispy Wallace, And His Passing It Was Flawless, From The Hearts He Was Glad He Had Came, And Wee Bertie Auld, Crafty Bert As He Was Called, He Soon Stamped His Name On The Game.

Stevie Chalmers Popped Up, And The Celts Won The Cup, Through The Air `Keeper Sarti Was Flying, But Yer Man From Milan Did Not Quite Capisce, He`d Been Thrown To The Lisbon Lions.

Joseph McBride Wore The Colours With Pride, On The Goal-Charts The Top He Was Flying, `Cause His Thirty Odd Goals Took The Celts Out Of Holes, That`s Why Joe Is A Lisbon Lion.

We shall not be moved

We Shall Not, We Shall Not Be Moved, We Shall Not, We Shall Not Be Moved, Not By The Hearts, The Hibs, Or The Rangers, We Shall Not Be Moved.

We`re On Our Way To Hampden, We Shall Not Be Moved, We`re On Our Way To Hampden, We Shall Not Be Moved Not By The Hearts, The Hibs, Or The Rangers, We Shall Not Be Moved.

The Scottish League Is Ours, We Shall Not Be Moved, The Scottish League Is Ours, We Shall Not Be Moved, Not By The Hearts, The Hibs, Or The Rangers, We Shall Not Be Moved.

The Scottish Cup Is Ours, We Shall Not Be Moved, The Scottish Cup Is Ours, We Shall Not Be Moved, Not By The Hearts, The Hibs, Or The Rangers, We Shall Not Be Moved.

We Are The Team In Scotland, We Shall Not Be Moved, We Are The Team In Scotland, We Shall Not Be Moved, Not By The Hearts, The Hibs, Or The Rangers, We Shall Not Be Moved.

We Shall Not, We Shall Not Be Moved, We Shall Not, We Shall Not Be Moved, Not By The Hearts, The Hibs, Or The Rangers, We Shall Not Be Moved.

You`ll never walk alone

When You Walk Through A Storm
Hold Your Head Up High
And Don`t Be Afraid Of The Dark
At The End Of The Storm
Is A Golden Sky
And The Sweet Silver Song Of A Lark

Walk On Through The Wind
Walk On Through The Rain
Tho` Your Dreams Be Tossed And Blown
Walk On, Walk On
With Hope In Your Heart
And You`ll Never Walk Alone
You`ll Never Walk Alone

The Lisbon Lions

On A Hot Day In May, Twenty Five Years Today,
We Set Off On Our Now Famous Trail,
We Had Barrels Of Stout When We First Started Out
And A Rake Of Escudoes For Bail.

At Right Back Was Jim Craig, A Notorious Taig,
He`d Pull Your Teeth Out Without Even Trying,
Tommy Gemmill, Of Course, He Could Kick Like A Horse,
Scored The Goal For The Lisbon Lions.

There Was Wee Wispy Wallace, And His Passing It Was Flawless,
From The Hearts He Was Glad He Had Came,
And Wee Bertie Auld, Crafty Bert As He Was Called,
He Soon Stamped His Name On The Game.

Stevie Chalmers Popped Up, And The Celts Won The Cup,
Through The Air `Keeper Sarti Was Flying,
But Yer Man From Milan Did Not Quite Capisce,
He`d Been Thrown To The Lisbon Lions.

Joseph McBride Wore The Colours With Pride,
On The Goal-Charts The Top He Was Flying,
`Cause His Thirty Odd Goals Took The Celts Out Of Holes,
That`s Why Joe Is A Lisbon Lion.
Starzy, dobrzy The Bhoys

Gdy latem 2005r. dwóch Polaków, Artur Boruc i Maciej Żurawski zasilało zespół Celticu Glasgow, w polskich mediach doszukiwano się różnych analogii do transferów Dariusza Wdowczyka i Dariusza Dziekanowskiego, do których doszło w 1989r. Cała czwórka była gwiazdami w polskiej lidze. Porównam tutaj Wdowczyka (obrońcę) do Boruca i Dziekanowskiego (napastnika) do Żurawskiego.

Popularny "Wdowiec" był kapitanem Legii Warszawa, w barwach której rozegrał niemal 200 spotkań. W 1986r. dość nieoczekiwanie zabrakło go w kadrze na Mistrzostwa Świata w Meksyku. Latem 1989r. przeszedł do Celticu. Przez 5 lat gry na Celtic Park rozegrał 119 gier ligowych, w których zdobył 4 bramki. Niestety obecny trener Polonii Warszawa nie sięgnął po Mistrzostwo Szkocji. W 2005r. w wywiadzie dla "Przeglądu Sportowego" powiedział: ?Liczę na to, że Arturowi i Maćkowi uda się wywalczyć wiele trofeów?. Wdowczyk w 1990r. zagrał w finale Pucharu Szkocji, a rok później w finale Pucharu Ligi. Patrząc dziś na postawę Boruca, który już jest żywą legendą The Bhoys i ulubieńcem fantastycznej publiczności, mogę z całą stanowczością powiedzieć, że udało mu się więcej niż "Wdowcowi".

"Dziekan" był w latach 80-tych bohaterem aż trzech spektakularnych transferów. W 1983r. przeszedł z Gwardii Warszawa do Widzewa Łódź za 21 mln. Złotych. Była to wówczas ogromna suma za którą można było kupić np. 30 Fiatów 126p, które wtedy były obiektem marzeń wielu Polaków. Dziekanowski w Łodzi jednak zawiódł. Zdobył jedynie 20 bramek w lidze, więc jak łatwo obliczyć 1 gol był warty ponad milion złotych. W 1985r. napastnik wrócił do Warszawy, tym razem do Legii. W 1988r. został królem strzelców ligi. Rok później wraz z Wdowczykiem został sprzedany do Celticu. Tam jednak "Dziekan" zawiódł. Przez 2 lata zdobył tylko 10 bramek w lidze i został bez żalu sprzedany do Bristol City.

Maciej Żurawski w Polsce osiągnął status gwiazdy. Osiągnął wszystko w piłce krajowej i kiedy pojawiła się oferta z The Bhoys nie wahał się ani chwili. Początki były dla ?Żurawia? bardzo ciężkie. Długo nie mógł zdobyć gola, a Celtic odpadł w eliminacjach Ligi Mistrzów z Artmedią Bratysława. Później było lepiej. Swój premierowy sezon Żurawski zakończył z 27 grami na koncie, 16 golami oraz Mistrzostwem Kraju i Pucharem Ligi. Zyskał również nowy pseudonim, "Magic". Rok później Maciej zagrał w 22 meczach i strzelił 10 goli. Mimo tego, że wywalczył Mistrzostwo i Puchar Szkocji, to miał prawo być niezadowolony ze swojej postawy. Inna sprawa, że przez 2 ostatnie sezony Żurawski dużo czasu stracił na leczeniu kontuzji. Obecnie "Magic" zastanawia się mocno nad zmianą barw klubowych.

Zarówno Boruc (cały czas), jak i Żurawski (pierwszy sezon) stanowili o sile The Bhoys. Nie wiadomo jednak jak długo Polska kolonia będzie istnieć na Celtic Park. Boruc stał się bramkarzem klasy światowej, natomiast Żurawski zatracił swe walory, z których słynął podczas gry w Wiśle Kraków i w Eliminacjach do Mistrzostw Świata w 2006rRozgrywki
Terminarz Celtic Glasgow w sezonie 2007/2008


05.08.2007 Celtic Glasgow : Kilmarnock
11.08.2007 Falkirk : Celtic Glasgow
19.08.2007 Aberdeen : Celtic Glasgow
25.08.2007 Celtic Glasgow : Heart of Midlothian
02.09.2007 St. Mirren : Celtic Glasgow
15.09.2007 Celtic Glasgow : Inverness Caledonian Thistle
23.09.2007 Hibernian : Celtic Glasgow
29.09.2007 Celtic Glasgow : Dundee United
07.10.2007 Gretna : Celtic Glasgow
20.10.2007
Glasgow Rangers : Celtic Glasgow

27.10.2007
Celtic Glasgow : Motherwell
03.11.2007 13.30 Kilmarnock : Celtic Glasgow
24.11.2007 16.00 Celtic Glasgow : Aberdeen
01.12.2007 13:25 Heart of Midlothian : Celtic Glasgow
08.12.2007 16.00 Celtic Glasgow : St. Mirren
11.12.2007 20.45 Celtic Glasgow : Falkirk
16.12.2007 15.00 Inverness Caledonian Thistle : Celtic Glasgow
22.12.2007 16.00 Celtic Glasgow : Hibernian
26.12.2007 17.00 Dundee United : Celtic Glasgow
29.12.2007 16.00 Celtic Glasgow : Gretna
19.01.2008 16.00 Celtic Glasgow : Kilmarnock
27.01.2008 15.00 Falkirk : Celtic Glasgow
09.02.2008 16.00 Aberdeen : Celtic Glasgow
16.02.2008 16.00 Celtic Glasgow : Heart of Midlothian
Liga Mistrzów

19-20.02.08r 1/8 Finału :

Celtic Glasgow - FC Barcelona

Olympique Lyon - Manchester United

Schalke 04 Gelsenkirchen - FC Porto

Liverpool FC - Inter Mediolan

AS Roma - Real Madryt

Arsenal Londyn - AC Milan

Olympiakos Pireus - Chelsea Londyn

Fenerbahce Stambuł - FC Sevilla

4-5.03.08r. Rewanże :

FC Barcelona - Celtic Glasgow

Manchester United - Olympique Lyon

FC Porto - Schalke 04 Gelsenkirchen

Inter Mediolan - Liverpool FC

Real Madryt - AS Roma

AC Milan - Arsenal Londyn

Chelsea Londyn - Olympiakos Pireus

FC Sevilla - Fenerbahce StambułWyniki
Scottish Premier League sezon 2007/2008


05.08.2007 Celtic Glasgow 0 : 0 Kilmarnock

11.08.2007 Falkirk 1 : 4 Celtic Glasgow
19.08.2007 Aberdeen 1 : 3 Celtic Glasgow
25.08.2007 Celtic Glasgow 5 : 0 Heart of Midlothian
02.09.2007 St. Mirren 1 : 5 Celtic Glasgow
15.09.2007 Celtic Glasgow 5 : 0 Inverness Caledonian Thistle
23.09.2007 Hibernian 3 : 2 Celtic Glasgow
29.09.2007 Celtic Glasgow 3 : 0 Dundee United
07.10.2007 Gretna 1 : 2 Celtic Glasgow
20.10.2007 Glasgow Rangers 3 : 0 Celtic Glasgow
27.10.2007 Celtic Glasgow 3 : 0 Motherwell
03.11.2007 13.30 Kilmarnock 1 : 2 Celtic Glasgow
24.11.2007 16.00 Celtic Glasgow 3 : 0 Aberdeen
01.12.2007 13:25 Heart of Midlothian 1 : 1 Celtic Glasgow
08.12.2007 16.00 Celtic Glasgow 1 : 1 St. Mirren
11.12.2007 20.45 Celtic Glasgow 4 : 0 Falkirk
16.12.2007 15.00 Inverness Caledonian Thistle 3 : 2 Celtic Glasgow
22.12.2007 16.00 Celtic Glasgow 1 : 1 Hibernian
26.12.2007 17.00 Dundee United 0 : 2 Celtic Glasgow
29.12.2007 16.00 Celtic Glasgow 3 : 0 Gretna

Liga Mistrzów sezon 2007/2008


18.09.2007 AC Milan 2 : 1 Benfica Lizbona
18.09.2007 Szachtar Donieck 2 : 0 Celtic Glasgow

03.10.2007 Celtic Glasgow 2 : 1 AC Milan
03.10.2007 Benfica Lizbona 0 : 1 Szachtar Donieck

24.10.2007 Benfica Lizbona 1 :0
Celtic Glasgow
24.10.2007 AC Milan 4 : 1 Szachtar Donieck

06.11.2007 Celtic Glasgow 1 : 0 Benfica Lizbona
06.11.2007 Szachtar Donieck 0 : 3 AC Milan

28.11.2007 Benfica Lizbona 1 : 1 AC Milan
28.11.2007 Celtic Glasgow 2 : 1 Szachtar Donieck

04.12.2007 AC Milan 1 : 0 Celtic Glasgow
04.12.2007 Szachtar Donieck 1 : 2 Benfica LizbonaLarsson nie dla Celticu!

Były reprezentant Szwecji, Henrik Larsson wykluczył możliwość powrotu do Celtiku Glasgow, o czym donosiły szkockie media. 36-letni napastnik w sobotę bądź niedzielę zasiądzie do jednego stołu z włodarzami Helsingborgs, klubu, w którym obecnie występuje, by omówić szczegóły dotyczące jego przyszłości.

- W czwartek wróciłem do domu z urlopu w Republice Południowej Afryki i wyczytałem w mediach sporo plotek na mój temat, w tym o sensacyjnym powrocie do Celtiku - oznajmił Larsson. - To sympatyczne, gdy wokół mnie jest spore zainteresowanie i wszędzie jestem mile widziany. Mimo wszystko nie podjąłem jeszcze decyzji na temat mojej przyszłości, jednak wykluczam powrót do Glasgow. Jest wiele osobistych czynników związanych z wyborem nowego pracodawcy.

Larsson występował w zespole Celtiku w latach 1997-2004Pozytywny powrót Nakamury! Przechodzimy dalej...

Celtic Glasgow awansował do piątej rundy Pucharu Szkocji, po tym jak wygrał z drugoligowym Stirling Albion. Nakamura zaliczył świetny powrót, strzelając 3 bramkę dla Celtów.

Przez cała 36 minut pierwszej połowy drugoligowiec bronił się skutecznie przed atakami "The Hoops", jednak w 37 minucie Jan Vennegoor of Hesselink po świętej asyście Aidena McGeady'ego skierował piłkę do siatki strzałem głową.

Ostatnie 20 minut spotkania należało do Celtów w 70 minucie Scott McDonald popisał się świetnym strzałem w długi róg bramki, a już pięć minut później cieszyć się z swojej bramki mógł Shunsuke Nakamura.


Bardzo dobry debiut zaliczył Andreas Hinkel, który został wybrany zawodnikiem meczu przez oficjalna stronę Celticu Glasgow.

Celtic Glasgow: Boruc; Hinkel, Caldwell, McManus, Naylor; Nakamura (Hartley 76), Brown (O’Brien 76), Donati, McGeady; McDonald (Killen 82), Vennegoor of Hesselink


Stirling Albion: Christie; Nugent, Ellis, Graham, Devine; Harris (Walker 71), Hay, Aitken, McBride (Lilley 79), Forsyth; McKenna (Rodriguez 65)

Celtic 3-0 Stirling

Jan Vennegoor of Hesselink 37
Scott McDonald 70
Shunsuke Nakamura 75


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Adminek
Admin



Dołączył: 03 Lis 2007
Posty: 212
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Sulików

PostWysłany: Wto 19:14, 15 Sty 2008    Temat postu:

bardzo duzo info BRV

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Admin Pawlik
Admin



Dołączył: 05 Sty 2008
Posty: 33
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 1/3
Skąd: z polski

PostWysłany: Śro 17:46, 16 Sty 2008    Temat postu:

Celtic Football Club - profesjonalny klub piłkarski z siedzibą w Glasgow, w Wielkiej Brytanii, założony w 1888 roku. 41-krotny Mistrz Szkocji, 34-krotny zdobywca Pucharu Szkocji, 13-krotny zdobywca Pucharu Ligi Szkockiej oraz triumfator Pucharu Europy w 1967. Jest jednym z najstarszych klubów piłkarskich w Szkocji i na świecie.

Obecnie klub popularnie zwany przez kibiców The Bhoys lub Celts, występuje w rozgrywkach Scottish Premier League, rozgrywając swoje mecze na stadionie Celtic Park. Barwami klubowymi są zieleń i biel uformowane na koszulkach w poprzeczne pasy. Celtic F.C. od lat toczy nieustanną rywalizację o prymat w szkockim futbolu z lokalnym rywalem Rangers F.C. (tzw. Old Firm).




Historia
6 listopada 1887 - klub Glasgow Celtic Football Club zostaje formalnie założony w sali Kościoła Świętej Marii przy ulicy East Rose (dziś Forbes Street). Jako cel działalności klubu zapisana zostaje walka z biedą panującą na ulicach East Endu, dzielnicy Glasgow.
28 maja 1888 - Celtic w pierwszym towarzyskim meczu pokonuje Glasgow Rangers 5:2. Jest to pierwszy oficjalny mecz rozegrany na stadionie Celtic Park.
1889 - w swoim pierwszym sezonie Celtic dochodzi do finału Pucharu Szkocji, przegrywa jednak z Lanark FC, jednakże udaje się wywalczyć inne trofeum, w ręce Celtów, po zwycięstwie 6:1 nad Cowlairs, trafia lokalny Puchar Północno-Wschodni.
1892 - Celtic wywalczył pierwszy Puchar Szkocji w swojej historii, w finale na Ibrox Park zwyciężył Queens Park Glasgow 5:2, kilka miesięcy później klub przenosi się na nowy stadion - ten, na którym rozgrywa mecze do dziś.
1893 - pierwszy tytuł mistrzowski.
1897 - klub staje się prywatną spółką, a Willie Malley zostaje mianowany pierwszym sekretarzem i menadżerem.
1905-1910 - Celtic triumfuje w lidze sześć razy z rzędu.
1907 - Celtic jako pierwszy klub piłkarski zdobywa "podwójną koronę" – mistrzostwo i puchar kraju, to osiągnięcie powtarza w kolejnym sezonie.
1914-1917 - Celtic zwycięża w Scottish Premier League cztery razy z rzędu.
1937 - Celtic na stadionie Hampden Park pokonuje Aberdeen FC w finale Pucharu Szkocji, spotkanie obserwowane jest przez rekordową widownię – ponad 146 tysięcy widzów, do dziś jest to rekord frekwencji na klubowym meczu piłkarskim w Europie.
1939 - Celitc w Pucharze Imperium, pokonuje po dogrywce Everton Liverpool 1:0.
1940 - były zawodnik Jimmy McGrory zastępuje Jimmy’ego McStay’a na stanowisku menadżera.
1953 - Celtic pokonuje Hibernian Edynburg 2:0 w finale Pucharu Koronacyjnego, ustanowionego, żeby uświetnić obchody koronacji królowej Elżbiety II, w turnieju biorą udział najlepsze drużyny Anglii i Szkocji.
1956 - po 10 latach prób Celtic zdobywa Puchar Ligi Szkockiej, w finale Patrick Thistle Glasgow zostaje pokonane 3:0.
1957 - Puchar Ligi ponownie w rękach Celticu, tym razem klub deklasuje Glasgow Rangers zwyciężając 7:1.
1964 - w swoim drugim występie w Pucharze Europy Mistrzów Krajowych, Celtic dochodzi aż do półfinału, ale przegrywa z MTK Budapeszt 3:4.
1965 - Jock Stein zastępuje Jimmy’ego McGrory'ego na stanowisku menadżera, zespół po raz pierwszy od 11 lat wygrywa w Pucharze Szkocji, po znakomitym strzale głową Billy’ego McNeill’a Dunfermline zostaje pokonane 3:2.
1966 - po raz pierwszy od 12 sezonów Celtic zdobywa mistrzostwo, dochodzi też do półfinału Pucharu Zdobywców Pucharów, jednak tam przegrywa z Liverpoolem 1:2.
Skład Celticu w meczu finałowym PEMK z Interem Mediolan
Estádio Nacional, Lizbona, 25 maja 1967
Lwy z Lizbony:
Ronnie Simpson
Jim Craig
Tommy Gemmell
Bobby Murdoch
Billy McNeill
John Clark
Jimmy Johnstone
William Wallace
Stevie Chalmers
Bertie Auld
Bobby Lennox
menedżer: Jock Stein

1967 - najwspanialszy sezon w historii klubu – Celtic zdobywa wszystko, co było do zdobycia, zwycięża w lidze, zdobywa Puchary – Ligi, Szkocji oraz Glasgow. 25 maja dochodzi do kulminacji sezonu – na Estádio Nacional w Lizbonie w finale Pucharu Europy "The Bhoys" w znakomitym stylu pokonują Inter Mediolan 2:1, ofensywna gra Celtiku tryumfuje nad stylem catenaccio, Celtic staje się pierwszym klubem z Wysp Brytyjskich, który zdobywa to trofeum. Warto zauważyć, że w całej historii tego pucharu Celtic pozostaje jedynym zdobywcą trofeum, którego wszyscy gracze urodzili się w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od miasta – siedziby klubu. Później jedynie Steaua Bukareszt zbliży się do tego osiągnięcia.
1970 - Celtic ponownie w finale Pucharu Europy, jednak po dogrywce przegrywa 1:2 z Feyenoodem Rotterdam, w półfinale eliminuje Leeds United, a mecz rewanżowy na Hampden Park ogląda ponad 133 tysiące ludzi (największa frekwencja Celticu w pucharach).
1972 - Celtic dochodzi po raz kolejny do półfinału Pucharu Europy, jednak w dramatycznych okolicznościach odpada z rywalizacji po meczu z Interem Mediolan (po rzutach karnych).
1974 - dziewiąty tytuł mistrzowski z rzędu, jednocześnie drużyna wyrównuje rekord świata w ilości trofeów mistrzowskich, kolejny półfinał Pucharu Europy, tym razem Celtic przegrywa dwumecz z Atlético Madryt 0:2.
1978 - Billy McNeill – kapitan drużyny "Lwów z Lizbony" z 1967 zastępuje na stanowisku menedżera Jocka Steina, podczas 12-letniej kadencji tego szkoleniowca klub zdobył 25 trofeów – Puchar Europy, 10 razy mistrzostwo Szkocji, 8 razy Puchar Szkocji i 6 razy Puchar Ligi Szkockiej.
1979 - pod wodzą Billy’ego McNeilla klub zdobywa kolejne mistrzostwo.
1983 - były zawodnik Billy Hay zostaje menadżerem klubu.
1986 - w ostatnim dniu ligi Celtic sprzątnał tytuł sprzed nosa zespołowi Hearts, Celtic zwycięża z St Mirren FC 5:0, a ich rywale przegrywają 0:2 z Dundee FC.
1987 - Billy McNeill powraca na Celtic Park w roli menadżera.
1988 - sezon uwieńczony pierwszym "dubletem" od 11 lat, 35. tytuł mistrzowski i 28. Puchar Szkocji.
1991 - Liam Brady zostaje nowym menadżerem, jest to wyłom w tradycji – Brady jest pierwszym menadżerem, który nigdy nie był zawodnikiem klubu.
1993 - Brady zastąpiony przez byłego gracza Celtów, Lou Macari’ego.
1994 - klub znajduje się w bardzo trudnej sytuacji finansowej, przed bankructwem ratuje go dopiero przejęcie przez biznesmena i kibica Celticu, Fergusa McCann’a, zarząd, powiązany zależnościami rodzinnymi zastąpiono nowym. McCann przyjmuje 5-letnią strategię rozwoju klubu, wkrótce dokonana zostaje emisja akcji, zakończona pełnym sukcesem, do kasy klubu wpływa 14 milionów funtów – okazuje się to być najbardziej udana emisja akcji klubu piłkarskiego na Wyspach Brytyjskich.
1995 - Celtic rozgrywa mecze na Hampden Park, podczas gdy Celtic Park ulega gruntownej renowacji, zostaje rozbudowany i staje się prawdziwie nowoczesnym stadionem z 60 tysiącami miejsc siedzących, w tym sezonie klub zdobywa Puchar Szkocji – pierwsze trofeum od 1989 roku.
1997 - Menadżer Tommy Burns zastąpiony przez Wima Jensena – członka drużyny Feyenoordu z 1970, kiedy to Holendrzy pokonali Celtic w finale Pucharu Europy, w pierwszym sezonie w klubie Jensen zdobywa Puchar Ligi Szkockiej.
1998 - Jensen zdobywa pierwszy od 1988 tytuł mistrzowski dla Celtów, jednak niebawem odchodzi i zostaje zastąpiony przez Josefa Venglosa - Słowaka z ogromnym doświadczeniem międzynarodowym.
1999 - w kwietniu z klubu odchodzi Fergus McCann, a dyrektorem wykonawczym zostaje były menadżer British AeroSpace - Allan McDonald, niebawem z klubu odchodzi Venglos i zastąpiony zostaje przez byłego reprezentanta Anglii - Johna Barnesa, dyrektorem sportowym klubu jest Kenny Dalglish.
2000 - szokująca porażka z Inverness Caledonian Thistle w Pucharze Szkocji zmusza Barnesa do ustąpienia, do końca roku sprawy klubu przejmuje Dalglish, pod jego wodzą Celtic finiszuje 21 punktów za Rangersami, latem w klubie pojawia się Martin O'Neill – menadżer o znakomitej reputacji, pracujący dotąd w wielu klubach angielskich, już niebawem Irlandczyk w pełni przejmuje kontrolę nad drużyną, a w serca fanów wstępuje nowe nadzieja.
2001 - w lutym dwa zwycięstwa nad Glasgow Rangers, w marcu zdobycie Pucharu Ligi Szkockiej (hat–trick Larssona i zwycięstwo 3:0 nad Kilmarnock), pod koniec kwietnia, na 5 meczów przed końcem sezonu, Celtic zapewnia sobie tytuł, udaje się mu także po raz pierwszy od 6 lat pokonać Rangersów na wyjeździe (3:0), w finale Pucharu Szkocji Kilmarnock zostaje ponownie pokonany 3:0, w całym sezonie Henrik Larsson zdobywa niesamowitą liczbę 53 bramek (w lidze i pucharach), co zapewnia mu nagrodę "Złotego Buta" dla najlepszego strzelca w Europie.
2002 – Celtic ponownie wygrywa ligę jednak przegrywa finał Pucharu Szkocji z Glasgow Rangers.
2003 - pod wodzą Martina O'Neilla Celtic dochodzi do finału Pucharu UEFA, w finale przegrywa po dramatycznym meczu i dogrywce z FC Porto José Mourinho 2:3, tytuł mistrzowski Celtic przegrywa z Rangersami.
2004 - kolejny tytuł Mistrza Szkocji, Henrik Larsson - żywa legenda klubu nie decyduje się na przedłużenie kontraktu i odchodzi za darmo do FC Barcelony.
2005 - ostatnie miejsce w "grupie śmierci" Ligi Mistrzów za AC Milan, FC Barceloną i Szachtarem Donieck, zdobycie Pucharu Szkocji, kończy pracę w klubie Martin O'Neill - wieloletni trener Celtów, a posadę przejmuję po nim Gordon Strachan, latem do klubu przychodzą dwaj Polacy - Maciej Żurawski (z Wisły Kraków) oraz Artur Boruc (z Legii Warszawa), klub odpada w 2. rundzie eliminacji Ligi Mistrzów po dwumeczu ze słowacką drużyną Artmedia Petrżalka Bratysława (przegrana 0:5 w Bratysławie i zwycięstwo 4:0 w rewanżu w Glasgow).
2006 - odpadnięcie z Pucharu Szkocji po meczu z Clyde FC (2. liga), zdobycie Pucharu Ligi Szkockiej, po wygranej w finale z Dunfermline 3:0, tytuł Mistrza Szkocji został zdobyty na 7 kolejek przed końcem rozgrywek po meczu z drugą wtedy drużyną w tabeli - Hearts, wygranym 1:0, jedyną bramkę zdobył Walijczyk John Hartson, puchar za zdobycie mistrzostwa Szkocji zawodnicy Celticu odebrali 16 kwietnia po meczu z Hibernianem Edynburg, zremisowanym 1:1, awans do pucharowej rundy rozgrywek Ligi Mistrzów po zwycięstwie nad Manchesterem United 1:0.
2007 - po historycznym awansie do 1/8 fianłu Ligi Mistrzów, Celtic ulega na wyjeździe AC Milanowi, przegrywając po dogrywce 1:0. Pierwszy mecz zakończył się wynikiem 0:0 i Celtic odpada z Ligi Mistrzów. W 34. kolejce Scottish Premier League, po wyjazdowym zwycięstwie nad Kilmarnock (2:1), Celtic zdobywa 41. tytuł Mistrza Szkocji (na cztery kolejki przed końcem). 26 maja Celtic zdobywa 34. Puchar Szkocji, w meczu z Dunfermline - 1:0.

Sukcesy

Sukcesy międzynarodowe
Puchar Mistrzów (1 raz):
1967
Finał Pucharu Mistrzów (1 raz):
1970
Finał Pucharu UEFA (1 raz):
2003
Victory In Europe Cup (2 razy):

Sukcesy krajowe
Mistrzostwo Szkocji (41 razy):
1893, 1894, 1896, 1898, 1905, 1906, 1907, 1908, 1909, 1910, 1914, 1915, 1916, 1917, 1919, 1922, 1926, 1936, 1938, 1954, 1966, 1967, 1968, 1969, 1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1977, 1979, 1981, 1982, 1986, 1988, 1998, 2001, 2002, 2004, 2006, 2007
Puchar Szkocji (34 razy):
1892, 1899, 1900, 1904, 1907, 1908, 1911, 1912, 1914, 1923, 1925, 1927, 1931, 1933, 1937, 1951, 1954, 1965, 1967, 1969, 1971, 1972, 1974, 1975, 1977, 1980, 1985, 1988, 1989, 1995, 2001, 2004, 2005, 2007
Puchar Ligi Szkockiej (13 razy):
1957, 1958, 1966, 1967, 1968, 1969, 1970, 1975, 1983, 1998, 2000, 2001, 2006
Finał Pucharu Szkocji (19 razy):
1889, 1893, 1894, 1901, 1902, 1909 (?), 1926, 1928, 1955, 1956, 1961, 1963, 1966, 1970, 1973, 1984, 1990, 1999, 2002
Finał Pucharu Ligi Szkockiej (13 razy):
1965, 1971, 1972, 1973, 1974, 1976, 1977, 1978, 1984, 1987, 1991, 1995, 2003

Inne sukcesy
Puchar Glasgow (29 razy)
1891, 1892, 1895, 1896, 1905, 1906, 1907, 1908, 1910, 1916, 1917, 1920, 1921, 1927, 1928, 1929, 1931, 1939, 1941, 1949, 1956, 1962, 1964, 1965, 1967, 1968, 1970, 1975, 1982
Drybrough Cup (1 raz):
1974
Tennents' Sixes (1 raz):
1992
Coronation Cup (1 raz):
1953
Scottish League Commemorative Shield (2 razy):
1905, 1910
Empire Exhibition Trophy (1 raz):
1938
Saint Mungo Cup (1 raz):
1951

Old Firm
Old Firm (sc. Auld Firm) - popularna nazwa piłkarskich derbów Glasgow, rozgrywanych pomiędzy Celtic F.C. a Rangers F.C.. Oba kluby bowiem zmonopolizowały rozgrywki Scottish Premier League, zdobywając łącznie - 63 puchary Szkocji i 93 tytuły mistrzowskie na 110 możliwych (stan na 2007). Początkowo terminu Old Firm używano w ironicznym znaczeniu, podkreślając monotonię szkockiej ligi, zdominowanej przez kluby z Glasgow. Obecnie są to jedne z najpopularniejszych derbów piłkarskich na świecie oraz stanowią ważne wydarzenie w Szkocji. W związku z tym, że Celtic F.C. oraz Rangers F.C. występują w Scottish Premier League, derby odbywają się 4 razy w roku.

Oprócz typowej rywalizacji sportowej podłoże derbów ma również charakter religijno-kultorowy. Zwolennicy Rangers F.C. tradycyjnie utożsamiani są z protestancką, rojalistyczną częścią szkockiego społeczeństwa, popierającą pozostanie kraju w ramach Wielkiej Brytanii. Fani Celtiku są z kolei w dużej mierze potomkami irlandzkiej imigracji zarobkowej, przybyłej do Glasgow głównie w okresie rewolucji przemysłowej. Stąd też dość powszechnie łączy się ich z katolicką strefą wpływów. Podteksty te sprawiły, że mecze derbowe należą do bardzo widowiskowych spotkań, a każdy klub traktuje je bardzo prestiżowo.


Statystyka
Rozgrywki Mecze Zwycięstwa Rangers F.C. Remisy Zwycięstwa Celtic F.C.
Scottish Premier League 285 110 82 93
Puchar Szkocji 46 16 8 22
Puchar Ligi Szkockiej 45 23 2 20
Razem 376 149 92 135




Celtic Park
Celtic Park jest stadionem piłkarskim w Glasgow, w Szkocji. Jest to główny stadion klubu piłkarskiego Celtic F.C. . Stadion ten wszystkie miejsca ma siedzące (betonowe ławki), dzięki temu oprócz nazwy 'Parkhead' ma również przydomek 'Paradise' - nadany przez kibiców. Pojemność stadionu wynosi 60 832 widzów, jednak rzadko kiedy, aż tyle przychodzi na stadion

Celtic przeniósł się z "rdzennego" Celtic Park do obecnego miejsca w 1892. Stadion przeszedł 4 remonty; W trakcie jednego z nich w 1988, powstało charakterystyczne wejście z czerownej cegły prowadzące na trybunę główną. Ostatnia modernizacja miała miejsce w połowie lat 90 i miała na celu przystosowanie stadionu do norm wyznaczonych przez Raport Taylora. Z ciekawostek, można dodać że projektantem trybuny głównej jest Archibald Leitch, architekt, który zaprojektował również stadiony klubów: Rangers F.C., Sunderland A.F.C., Everton F.C. itp.

Stadion składa się obecnie z czterech trybun:

North Stand (trybuna północna - dawniej zwana "The Jungle"),
West Stand (trybuna zachodnia - Jock Stein Stand),
East Stand (trybuna wschodnia - Lisbon Lions Stand),
South Stand (trybuna południowa - Main Stand).
Dla kibiców gości przewidziana jest trybuna East Stand. Na stadionie tym znajduje się 96 miejsc dla kibiców gospodarzy i 10 dla fanów gości, poruszających się na wózkach inwalidzkich. W zachodniej części trybun znajduje się pięć specjalistycznych toalet, a we wschodniej dwie dla kibiców niepełnosprawnych. W części East Stand jest ulokowana siedziba policji, natomiast w sekcji South Stand mieści się muzeum Celtic F.C.

W 1938, stadion Celtic zaliczył największą liczbę kibiców: 92 000, kiedy grał przeciwko Rangers. Wynajem stadionu jest możliwy.

Stadion Celtic Park ma również dwie inne nazwy. Jedna z nich to Parkehead (co z angielskiego znaczy betonowiec), a druga Paradise.

Stadion notuje najwyższe frekwencje kibiców podczas Old Firm Derby. Rekordowa liczba kibiców miała miejsce 1938 roku podczas meczu z Glasgow Rangers i wyniosła ok. 92 tys. widzów.


Celtic Park - widok trybun.Jest to największy stadion w Szkocji i trzeci co do wielkości w Wielkiej Brytanii (zaraz po Old Trafford i Wembley).

Południowo-zachodnią część część Lisbon Lions Stand zajmują goście, jednak wyjątkiem są mecze derbowe, kiedy kibice rywali zajmują połowę East Stand.

W 1997 roku Celtic Park został nagrodzony za zapewnienie odpowiednich warunków niepełnosprawnym kibicom (96 miejsc dla kibiców gospodarzy i 10 dla przyjezdnych, którzy poruszają sie na wózkach inwalidzkich).

To tutaj znajduje się muzeum klubu, zawsze otwartego dla kibiców.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Admin Pawlik dnia Śro 17:47, 16 Sty 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Adminek
Admin



Dołączył: 03 Lis 2007
Posty: 212
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Sulików

PostWysłany: Czw 20:06, 17 Sty 2008    Temat postu:

Puchar Szkocji w piłce nożnej, najstarsze rozgrywki piłkarskie dla klubów w Szkocji, rozgrywane systemem pucharowym do 1873 roku, kiedy to drużyna Queen's Park Glasgow triumfowała nad Clydesdale FC 2:0. Rozgrywki przypominają Puchar Anglii w swoich zasadach: jeden mecz przegrany eliminuje, po remisie mecz dodatkowy, później dogrywka i karne. Mecze półfinałowe i finał rozgrywane są na neutralnym stadionie, zazwyczaj na stadionie narodowym Hampden Park w Glasgow. W latach 90. XX wieku, podczas remontu Hampden rozgrywano je na Celtic Park lub Ibrox Park w Glasgow. Rozgrywki pucharowe są rozgrywane corocznie. Zdobywca Pucharu Szkocji automatycznie kwalifikuje się do rozgrywek Pucharu UEFA.

Finały w historii
2007 - Celtic F.C. : Dunfermline Athletic - 1:0
2006 - Heart of Midlothian : Gretna FC - 1:1 karne 4:2
2005 - Celtic F.C. : Dundee United - 1:0
2004 - Celtic F.C. : Dunfermline Athletic - 3:1
2003 - Glasgow Rangers : Dundee FC - 1:0
2002 - Glasgow Rangers : Celtic F.C. - 3:2
2001 - Celtic F.C. : Hibernian Edynburg - 3:0
2000 - Glasgow Rangers : Aberdeen FC - 4:0
1999 - Glasgow Rangers : Celtic F.C. - 1:0
1998 - Heart of Midlothian : Glasgow Rangers - 2:1
1997 - Kilmarnock FC : Falkirk FC - 1:0
1996 - Glasgow Rangers : Heart of Midlothian - 5:1
1995 - Celtic F.C. : Airdrieonians FC - 1:0
1994 - Dundee United : Glasgow Rangers - 1:0
1993 - Glasgow Rangers : Aberdeen FC - 2:1
1992 - Glasgow Rangers : Airdrieonians FC - 2:1
1991 - Motherwell FC : Dundee United - 4:3, po dogrywce
1990 - Aberdeen FC : Celtic F.C. - 0:0, karne 9:8
1989 - Celtic F.C. : Glasgow Rangers - 1:0
1988 - Celtic F.C. : Dundee United - 2:1
1987 - St Mirren FC : Dundee United - 1:0, po dogrywce
1986 - Aberdeen FC : Heart of Midlothian - 3:0
1985 - Celtic F.C. : Dundee United - 2:1
1984 - Aberdeen FC : Celtic F.C. - 2:1, po dogrywce
1983 - Aberdeen FC : Glasgow Rangers - 1:0, po dogrywce
1982 - Aberdeen FC : Glasgow Rangers - 4:1, po dogrywce
1981 - Glasgow Rangers : Dundee United - 4:1, drugi mecz
1980 - Celtic F.C. : Glasgow Rangers - 1:0, po dogrywce
1979 - Glasgow Rangers : Hibernian Edynburg - 3:2, po dogrywce w drugim meczu
1978 - Glasgow Rangers : Aberdeen FC - 2:1
1977 - Celtic F.C. : Glasgow Rangers - 1:0
1976 - Glasgow Rangers : Heart of Midlothian - 3:1
1975 - Celtic F.C. : Airdrieonians FC - 3:1
1974 - Celtic F.C. : Dundee United - 3:0
1973 - Glasgow Rangers : Celtic F.C.
1972 - Celtic F.C. : Hibernian Edynburg - 6:1
1971 - Celtic F.C. : Glasgow Rangers - 2:1, drugi mecz
1970 - Aberdeen FC : Celtic F.C. - 3:1
1969 - Celtic F.C. : Glasgow Rangers - 4:0
1968 - Dunfermline Athletic : Heart of Midlothian - 3:1
1967 - Celtic F.C. : Aberdeen FC - 2:1
1966 - Glasgow Rangers : Celtic F.C. - 1:0, drugi mecz
1965 - Celtic F.C. : Dunfermline Athletic - 3:2
1964 - Glasgow Rangers : Dundee FC - 3:0
1963 - Glasgow Rangers : Celtic F.C. - 3:0, drugi mecz
1962 - Glasgow Rangers : St Mirren FC - 2:0
1961 - Dunfermline Athletic : Celtic F.C. - 2:0, drugi mecz
1960 - Glasgow Rangers : Kilmarnock FC - 2:0
1959 - St Mirren FC : Aberdeen FC - 3:1
1958 - Clyde FC : Hibernian Edynburg - 1:0
1957 - Falkirk FC : Kilmarnock FC - 2:1, po dogrywce w drugim meczu
1956 - Heart of Midlothian : Celtic F.C. - 3:1
1955 - Clyde FC : Celtic F.C. - 1:0, drugi mecz
1954 - Celtic F.C. : Aberdeen FC - 2:1
1953 - Glasgow Rangers : Aberdeen FC - 1:0, drugi mecz
1952 - Motherwell FC : Dundee FC - 4:0
1951 - Celtic F.C. : Motherwell FC - 1:0
1950 - Glasgow Rangers : East Fife FC - 3:0
1949 - Glasgow Rangers : Clyde FC - 4:1
1948 - Glasgow Rangers : Greenock Morton - 1:0, po dogrywce w drugim meczu
1947 - Aberdeen FC : Hibernian Edynburg - 2:1
1940-1946 - nie rozgrywano
1939 - Clyde FC : Motherwell FC - 4:0
1938 - East Fife FC : Kilmarnock FC - 4:2, po dogrywce w drugim meczu
1937 - Celtic F.C. : Aberdeen FC - 2:1
1936 - Glasgow Rangers : Third Lanark Glasgow - 1:0
1935 - Glasgow Rangers : Hamilton Academicals - 2:1
1934 - Glasgow Rangers : St Mirren FC - 5:0
1933 - Celtic F.C. : Motherwell FC - 1:0
1932 - Glasgow Rangers : Kilmarnock FC - 3:0, drugi mecz
1931 - Celtic F.C. : Motherwell FC - 4:2, drugi mecz
1930 - Glasgow Rangers : Partick Thistle Glasgow - 2:1, drugi mecz
1929 - Kilmarnock FC : Glasgow Rangers - 2:0
1928 - Glasgow Rangers : Celtic F.C. - 4:0
1927 - Celtic F.C. : East Fife FC - 3:1
1926 - St Mirren FC : Celtic F.C. - 2:0
1925 - Celtic F.C. : Dundee FC - 2:1
1924 - Airdrieonians FC : Hibernian Edynburg - 2:0
1923 - Celtic F.C. : Hibernian Edynburg - 1:0
1922 - Greenock Morton : Glasgow Rangers - 1:0, po dogrywce w drugim meczu
1921 - Partick Thistle Glasgow : Glasgow Rangers - 1:0
1920 - Kilmarnock FC : Albion Rovers - 3:2
1915-1919 - nie rozgrywano
1914 - Celtic F.C. : Hibernian Edynburg - 4:1, drugi mecz
1913 - Falkirk FC : Raith Rovers - 2:0
1912 - Celtic F.C. : Clyde FC - 2:0
1911 - Celtic F.C. : Hamilton Academicals - 2:0, drugi mecz
1910 - Dundee FC : Clyde FC - 2:1, trzeci mecz
1909 - nie przyznano z powodu zamieszek po drugim meczu finałowym między Celtikiem a Rangersami
1908 - Celtic F.C. : St Mirren FC - 5:1
1907 - Celtic F.C. : Heart of Midlothian - 3:0
1906 - Heart of Midlothian : Third Lanark Glasgow - 1:0
1905 - Third Lanark Glasgow : Glasgow Rangers - 3:1, drugi mecz
1904 - Celtic F.C. : Glasgow Rangers - 3:1
1903 - Glasgow Rangers : Heart of Midlothian - 2:0, trzeci mecz
1902 - Hibernian Edynburg : Celtic F.C. - 1:0
1901 - Heart of Midlothian : Celtic F.C. - 4:3
1900 - Celtic F.C. : Queen's Park Glasgow - 4:3
1899 - Celtic F.C. : Glasgow Rangers - 2:0
1898 - Glasgow Rangers : Kilmarnock FC - 2:0
1897 - Glasgow Rangers : Dumbarton FC - 5:1
1896 - Heart of Midlothian : Hibernian Edynburg - 3:1
1895 - St Bernards FC : Renton FC - 2:1
1894 - Glasgow Rangers : Celtic F.C. - 3:1
1893 - Queen's Park Glasgow : Celtic F.C. - 2:1, drugi mecz
1892 - Celtic F.C. : Queen's Park Glasgow - 5:1, drugi mecz
1891 - Heart of Midlothian : Dumbarton FC - 1:0
1890 - Queen's Park Glasgow : Vale of Leven FC - 2:1
1889 - Third Lanark Glasgow : Celtic F.C. - 2:1, drugi mecz
1888 - Renton FC : Cambuslang FC - 6:1
1887 - Hibernian Edynburg : Dumbarton FC - 2:1
1886 - Queen's Park Glasgow : Renton FC - 3:1
1885 - Renton FC : Vale of Leven FC - 3:1, drugi mecz
1884 - Queen's Park Glasgow otrzymało puchar po wycofaniu się Vale of Leven FC
1883 - Dumbarton FC : Vale of Leven FC - 2:1, drugi mecz
1882 - Queen's Park Glasgow : Dumbarton FC - 4:1, drugi mecz
1881 - Queen's Park Glasgow : Dumbarton FC - 3:1, drugi mecz
1880 - Queen's Park Glasgow : Thornliebank FC - 3:0
1879 - Vale of Leven : Glasgow Rangers - 1:1, z drugiego meczu wycofał się zespół Rangers
1878 - Vale of Leven : Third Lanark Glasgow - 1:0
1877 - Vale of Leven : Glasgow Rangers - 3:2, drugi mecz
1876 - Queen's Park Glasgow : Third Lanark Glasgow - 2:0, trzeci mecz
1875 - Queen's Park Glasgow : Renton FC - 3:0
1874 - Queen's Park Glasgow : Clydesdale FC - 2:0


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Piłka Nożna Strona Główna -> Kluby piłkarskie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Theme xand created by spleen & Soft.
Regulamin